Drsoň 20-21 je zdárně ukončen

Ročník 20-21 začínal v dubnu za poměrně chladného a deštivého počasí a někteří si naopak užili trať s teplotami nad 30 stupňů. Na počátku byly stromy bez listí a kontroly byly poměrně slušně vidět a později se některé kontroly ukryly pod vegetaci a byl to úplně jiný závod. Drsoněm Drsoňů se letos stává Jarda Halbich, který poctivě trénoval a posbíral skoro všechny kontroly. Mezi Měkoni se zaskvěl Ondra Hnát, kterému na absolutní vítězství stačily tři hodiny času. Pak tam bylo spousta skvělých výkonů od zástupců mladší generace a všem patří velká gratulace k absolvování trati. 

Kontroly jsme z terénu odstranili a těší se na Vás příští rok. Děkuji za pomoc se sběrem panu Fenclovi a Jardovi Halbichovi.

Petr Šilhánek

Výsledky v jednotlivých kategoriích

Starší příspěvky

Drsoň 20/21 je připraven přivítat účastníky!

Dne 22.4.2021 bylo dokončeno značení 48 kontrol v dolním Posázaví, které se těší na Vaši návštěvu. Letošní ročník bude dvouročníkem, pokud bude dost uchazečů pro tisk nových map. Začneme sedmým ročníkem, který bude netradičně bez startu na Markovičkách, ale můžete startovat z jakéhokoli místa a končit kdekoliv. Tím se otevírá nepřeberné množství alternativ jak zdolat trať. Další novotou sedmého ročníku je, že kontroly budou v terénu delší časové období a tím si můžete dát trasu v několika alternativách a zkusit vybrousit taktiku. Viděl bych to minimálně na měsíc a startovat můžete kdykoliv, dle svého uvážení. Těším se na Vaši účast

Petr Šilhánek

O akci:

Všeobecným cílem akce je přesun účastníků z kavalce do přírody. Kdo si k tomu vezme horské jízdní kolo bez motoru, tak se nazývá Drsoň. Osobně se téměř celou trasu pohybuji mimo silnice a tak silniční kolo se mi zdá pro účely Drsoňování nepoužitelné. Neméně oblíbenou kategorií je ovšem výlet bez jízdního kola a tito účastníci se nazývají Měkoňové. Účastníci obdrží mapu, na které je označeno 48 kontrol v oblasti dolního Posázaví. V tomto ročníku je na jejich svobodné volbě odkud a kam pojedou/půjdou a jaký termín si zvolí. Hlavní kategorií je pětihodinový Drsoň/Měkoň, ale na koho je to moc, tak je možno letos absolvovat verzi 1,2,3,4 hodiny. Kontroly se nachází poblíž vyhlídek a zajímavostí, takže se dá akce pojmout pohodově a prostě se jen projet a projít. Kdo má soutěživějšího ducha, tak bude sledovat výsledkové listiny na tomto webu a bude bojovat o čelní příčky. Každá kontrola má předem daný počet bodů za její absolvování a kdo bude mít nejvyšší počet bodů v dané časové kategorii, tak se stane Drsoněm/Měkoněm kategorie.

Propozice:

Účastníci obdrží mapu s vyznačenými kontrolními stanovišti a zároveň arch s popisem kontrol. Budeme se pohybovat na mapě s měřítkem 1:33000 v oblasti dolního Posázaví. V terénu budou na kontrolních stanovištích umístěny voskovky s logem závodu, kde si každý kdo kontrolou projde sám označí u dané kontroly její návštěvu. Umístění voskovek je dobře popsáno v popisu kontrol, jen jsou letos trochu dále od cesty, aby nám co nejméně mizely.

Mapu a arch s popisem kontrol můžete obdržet zdarma na adrese Pod Horou 410, 252 45 Březová-Oleško, nebo Vám je na vyžádání zašlu za 50Kč na zvolenou adresu. Domluva prosím přes mail petr.silhanek@truhlarna.com     Pak si můžete mapu libovolně dlouho studovat a tvořit taktiku.

V mapě jsou kontroly podle abecedy od severu k jihu. Drsoní abeceda je takto: A, B, C….Z, A1, B1, C1….X1

Před startem prosím podepište arch na příslušném místě a vyplňte ručně jména. Start provedete tak, že vyfotíte arch s podpisy na zařízení, které zaznamená čas a čas zároveň zapište na arch. Dá se předpokládat, že budete startovat u nějaké kontroly a hned po vyfocení černobílého archu provedete označení první kontroly příslušnou barvou voskovky. Pak máte čas maximálně 5 hodin na cestu libovolným směrem a absolvování kontrol v libovolném pořadí. Za “proběhnutí cílem" se považuje vyfocení archu – nyní již pěkně barevného – na stejné zařízení jako byl zaznamenám start. Čas opět zapište do archu. Obě fota prosím zašlete žiry na adresu petr.silhanek@truhlarna.com. Na této stránce budou průběžně aktualizovány výsledky jednotlivých kategorií.

Můžete si zvolit čas na trati i v průběhu akce. Třeba vystartujete s ambicemi na jednohodinovou akci a zjistíte, že máte olympijskou formu a protáhnout si dobu trvání na trati na hodiny tři. Maximum pro Drsoně a Měkoně je 5 hodin. Za pozdní “proběhnutí cílem" se odečítají body takto: (za každou započatou minutu přes limit): při zpoždění 1 – 15 min. 2 body, 16 a více min. 10 bodů za min. Není letos úplně moc důvodů nabrat zpoždění, ale třeba někdo přijde s neočekávanou taktikou. 

Letos je možné absolvovat akci i vícekráte dle libosti účastníků a ve výsledkové listině bude zaznamenám nejlepší výsledek.

Doporučujeme vyrazit aspoň ve dvojicích. Pro Drsoně je cyklistická přilba povinná. Akce se koná za plného provozu a na vlastní nebezpečí. Prosím o ohleduplnost vůči okolí, jde o akci pro radost. Cyklisté míjí chodce na úzkých cestách pomalu. 

Prosíme neničte a neupravujte značení, aby byly podmínky závodu stejné pro všechny. Pokud na daném místě přes veškerou snahu voskovku nenajdete, tak se nám tam vyfoťte, že jste tam byli a prosím o nahlášení chybějící kontroly. Dodržujeme pravidla fair-play, protože jinak by nás to ani nebavilo.

Na trasu je šikovné si vzít tužku na poznámky do mapy a zaznamenání času do kontrolního archu. Kdo má mapník na kolo, může vzít i ten. Mapa je velikosti A3.

Aktuality budu umisťovat níže na této www stránce.

Moc se na Vás těšíme a pohybu na čerstvém vzduchu zdar. 

 

Vzor jak vypadá kontrola, označení kontrolního archu a výřez mapy v tomto místě:

Aktuality:

Aktualita 12.7.2021:

Kontroly jsou z terénu odstraněny. Děkuji za pomoc se sběrem panu Fenclovi a Jardovi Halbichovi.

Aktualita 4.7.2021:

Začali jsme kontroly odstraňovat z terénu a postupně budou během července mizet. Zase je uvidíte příští rok.

Aktualita 4.6.2021:

Kontroly jsou stále v terénu. Chybějící voskovka Q1, P1 a Z doplněna. K 4.6. chybí voskovka na I1, ale už se na tom pracuje – vyfoťte se ne místě s posedem. S bující zelení se kontroly hůře hledají, ale zatím jsem nenašel žádnou, která by nebyla dle popisu dohledatelná. Na konci června asi začneme kontroly stahovat z terénu. Podklad začíná být tvrdý a jezdivý, tak je čas na mistrovské výkony!

Aktualita 22.4.2021:

Když bude možno, tak vyhlášení vítězů provedeme prezenčním způsobem u sudové Plzně třeba v červnu. Zatím není čas ukončení akce stanovený, bude záviset i na tom, jak budou mizet z trati kontroly vyšším vlivem. Pokud někdo vyhraje pětihodinovku a zároveň tříhodinovku, tak ve vyhlášení bude prezentován ve vyšší kategorii a v nižší kategorii (v tomto případě tříhodinové) vyhlásíme další v řadě, aby dostalo šanci více Drsoňů/Měkoňů. Kategorii elektrokol vyhlašovat nebudeme, jelikož nemáme technologické možnosti zkoumat čipování Vašich strojů.

Kontroly jsou k 22.4. všechny slušně přístupné. Oproti loňským ročníkům je hodně popadaných stromů v Sirotčí strouze, ale dá se to objet po nově vyšlapané cestě. K 22.4. ani není nikde více bahna, než je v daném místě obvyklé. Smetanova vyhlídka byla pro veřejnost uzavřena, tak jsme si ji užili v roce 2019 nadlouho naposledy. V mapě je sice označena, ale nejsou tam žádné body a značení, takže tam nejezděte. Na Kněží hoře proběhla těžba a od vrcholového altánu se dejte směrem k poslední zbylé značce naučného okruhu. Pak je lepší pokračovat po downhill-ové dráze, kde si můžete zarošťačit, a z cesty na kterou narazíte je přístup ke kontrole u balvaniště značen značkami naučného okruhu zespodu.

Pozor na to, že jsem letos některé kontroly mírně posunul proti dřívějším ročníkům a to s ohledem, aby zůstaly na místě co možná nejdéle. Aktualizovaný popis je v archu kontrol. V mapě se kolečko neposouvalo, takže co bylo dříve pod cestou může být nad cestou, ale slovní popis Vás rychle dovede k cíli.

Letos nejsou nikde lampiónky, ale jen provázek v barvě trikolóry s voskovkou a lístečkem kontroly. Viz rozmazané foto výše.

Když dojdou mapy pro sedmý ročník a bude zájem pánů účastníků, tak můžeme dotisknout mapy 2021 a udělat ještě letos osmý ročník ať doženeme loňské manko. Mám již v terénu označeno pár kontrol, které nejsou v mapě sedmého ročníku.

Předchozí ročníky: